Podle Zemana by obnova těžby mohla být jednou z možností, jak oživit ekonomiku v této části Karlovarského kraje. Úvaha zazněla podle něj na jednání se zástupci obcí regionu. Jáchymov se potýká s vysokou nezaměstnaností, a přestože se mu v posledních letech daří opravit některé kulturní památky a naopak se zbavit zdevastovaných domů, je to město se sociálními problémy.
"Bylo by ale třeba nejdříve vypracovat analýzu zásob uranu v Jáchymově," uvedl Zeman. Jeho těžba by se ale podle něj vyplatila, jen pokud by jaderná energetika byla v energetickém mixu důležitou součástí. "Proto jsem položil otázku, zda by se při desetinásobné ceně skutečně nevyplatilo těžbu obnovit," upřesnil Zeman
"Za mé vlády byla zrušena těžba uranu v Dolních Hamrech, protože byla prováděna ekologicky nepřijatelným způsobem, to jest za pomoci kyanidu. Na druhou stranu moje vláda prodloužila těžbu v Dolní Rožínce. A pak se ukázalo, že světová cena uranu vzrostla desetinásobně," řekl Zeman.
Cena uranu se však zvyšovala v letech 2004 až 2007, pak ale začala prudce klesat, vyplývá z údajů zámořské společnosti specializované na globální trhy s touto surovinou.
Předseda Strany zelených Ondřej Liška Zemanův nápad v tiskové zprávě zaslané dnes ČTK ostře kritizoval a upozornil v této souvislosti na škody "za desítky miliard korun způsobené dřívější těžbou uranu v ČR, stejně jako zamoření podzemních vod v objemu Slapské přehrady".
Uranové doly v Jáchymově se staly nechvalně známé tím, že v nich pracovali političtí vězni. Těžba skončila v polovině šedesátých let.
zdroj: ČTK