Výstava Sklo-Sklu-Sklem v Karlových Varech
Čeští a němečtí výtvarníci představují od včera svůj vztah ke sklu a jeho využití při tvorbě na výstavě pojmenované Sklo-Sklu-Sklem/Glas-Gläser-Am Gläsersten. První letošní expozice otevřená v karlovarské Interaktivní galerii Becherova vila je prezentací výsledků práce umělců, která vznikla při jejich loňském tvůrčím setkání ve sklárně Lamberts v bavorském Waldsassenu. Výstavní soubor obsahuje přes čtyři desítky děl, podíleli se na něm malíři, fotografové, filmaři i designéři. ČTK to oznámil ředitel galerie Jan Samec.
Z příhraničních regionů pozvali organizátoři k účasti výtvarné umělce, ne však sklářské profesionály, uvedl Samec. Záměrem bylo umožnit poznání nového materiálu kreativním autorům, kteří do sklárny přišli nezatíženi předchozí praktickou zkušeností. Ke zprostředkování vzniku děl, autorských přístupů i celkové atmosféry sklárny byli k projektu přizváni i tři fotografové a jeden filmař, po dvou z každé strany hranice. Pořadatelem byl galerista Hans-Joachim Goller ze Selbu, jenž s karlovarskou galerií dlouho spolupracuje.
Za českou stranu se projektu zúčastnili malíři Varvara Divišová, Jan Samec a Jan Tichý, fotografové Hana Olišarová a Zbyněk Illek. Německo zastupovali designéři Anna Albertová a Harald Beierl, malíř a ilustrátor Detlev Bertram, fotografka Katrin Hornová a filmař a dokumentarista Alexander Schrott, uvedl ředitel galerie.
Výtvarníci měli k dispozici finální produkt waldsassenské sklárny, tradiční hutně foukané sklo. Skleněné tabule s různorodou strukturou a charakterem mohli řezat, lepit, pískovat a brousit. Vždy šlo o zpracování skla takzvaně za studena. Prostředí sklárny, oheň, skladba barev a reflexy skla, to vše pak inspirovalo fotografy. "Autoři objevili možnosti nové technologie, upravovali původní návrhy a radili se s odborníky z hutě i mezi sebou. Ačkoliv některé postupy a výsledky byly inspirativní, výtvarníci se snažili uchovat si každý své vlastní výrazové prostředky," poznamenal Samec.
zdroj: ČTK