Ačkoli volební účast byla rekordně nízká v celé České republice, jen 18,2 procenta, v Karlovarském kraji byla účast opět ještě nižší. Před pěti lety přišlo volit europoslance v kraji 21,75 procenta voličů, i to byla ale nejnižší účast mezi kraji.
Mezi obce s nejnižší volební účastí patřila v minulých letech obvykle Vřesová na Sokolovsku. Tu ale letos výrazně překonala Nová Ves na Sokolovsku, kde přišlo k volbám jen 4,59 procenta voličů. Komise tam dva dny čekala na devět lidí. Z nich pět volilo ČSSD, po jednom hlasu získala koalice SP a NO!, TOP 09 a STAN, ANO a Úsvit.
Naopak už tradičně disciplinovaní byli voliči nejvýše položeného města v Česku, na Božím Daru. K volbám přišlo 31,98 procenta lidí a vyhrála zde koalice TOP 09 a STAN, která zde má starostu, před hnutím ANO.
Vysoká účast byla ale také třeba v Pramenech na Chebsku. V malé obci, která se potýká s obrovským zadlužením, přišlo k volbám 23,71 procenta voličů. Lidé zde preferují Českou pirátskou stranu, která dostala 30,43 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 a STAN s 21,73 procenty a shodně 13,04 procenta dostaly KSČM a hnutí Úsvit.
Hnutí ANO v eurovolbách vyhrálo ve všech třech okresech kraje. Na Chebsku před KSČM a ČSSD, na Sokolovsku před ČSSD a KSČM a na Karlovarsku se za hnutím umístila koalice TOP 09 a STAN před ČSSD. Kdysi silná ODS skončila letos na pátém místě v kraji i v okresech.
Na Chebsku a Karlovarsku překročila pětiprocentní hranici ještě Česká pirátská strana. Na Sokolovsku mělo přes pět procent hnutí Úsvit.
V krajských Karlových Varech přišlo k volbám 18,17 procenta voličů. Ti dali nejvíce hlasů (22,77 procenta) hnutí ANO 2011. TOP 09 A STAN získala 18,3 procenta, ČSSD 12,43 procenta a KSČM 10,14 procenta. ODS skončila se ziskem 7,96 procenta hlasů a pětiprocentní hranici překročili i Piráti s 5,16 procenta.
zdroj: ČTK